Szkolenie z widokiem na Tatry...

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

 

Zakopane to zimowa stolica Polski, ziemia rozbrzmiewająca góralską muzyką, bogata w rwące potoki i przejrzyste powietrze, ale Zakopane to także miejsce, w którym podopieczni Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szydłowcu, będący wychowankami rodzin zastępczych, zdobywali wiedzę mającą ułatwić im proces usamodzielniania się.

Po zyskanie cennych umiejętności i nabycie nowych doświadczeń wyruszyliśmy 9 sierpnia. Szybko uporaliśmy się z zakwaterowaniem oraz wstępną rozmową organizacyjną i wyruszyliśmy na spacer po obfitującej w zapierające dech w piersiach widoki okolicy. Niektórzy z nas mieli okazję podziwiać Tatry po raz pierwszy, inni dzielili się wspomnieniami ze znajomych sobie miejsc.

Kolejne dni potoczyły się według ustalonego porządku. Zaraz po śniadaniu uczestnicy kursu spotykali się na ćwiczeniach, gdzie chłonęli przekazywane w przystępny, klarowny i interesujący sposób wiadomości oraz wykonywali zalecane zadania, poznawali zasady rządzące rynkiem pracy, ale też siebie, odkrywali swoje predyspozycje, możliwości, słabe i mocne strony. Spotkania te miały charakter interpersonalny – każdy mógł pytać, wypowiedzieć się, zająć stanowisko w określonej kwestii. Zajęcia dotyczyły takich zagadnień jak charakterystyka pojęć związanych z rynkiem pracy i zasad poruszania się po nim, informowały o nowoczesnych metodach poszukiwania pracy, pozwalały poznać sposoby skutecznego uzyskiwania zatrudnienia oraz udoskonalić umiejętności związane z komunikacją międzyludzką, zarówno werbalną jak i niewerbalną. Uczestnicy oceniali swoje kwalifikacje i ewentualne doświadczenia zawodowe, poznawali przyczyny niepowodzeń, określali cele życiowe i zawodowe, uczyli się efektywnego radzenia sobie ze stresem oraz wzbogacali swoje sprawności o techniki negocjacyjne. Wiedza teoretyczna poparta była działaniami praktycznymi, na które składało się m.in. napisanie życiorysu, stworzenie listu motywacyjnego oraz wzięcie udziału w symulacji rozmowy kwalifikacyjnej.

W zależności od pogody zajęcia trwały do pory obiadowej bądź cały dzień. Czas wolny od ćwiczeń obfity był w wiele różnorodnych atrakcji i przyjemności. W ciągu dwóch tygodni odbyliśmy kilka pieszych wycieczek, odwiedzając m.in. Butorowy Wierch, Dolinę Lejową, Dolinę Chochołowską, gdzie można dostać rozpływającą się w ustach szarlotkę (polecamy!) oraz wizytówkę Zakopanego – Krupówki. Jeden z bardziej słonecznych dni poświęciliśmy na odwiedzenie zabytkowego, urokliwego kościoła w Dębnie, w którym kręcono sceny do filmu Janosik. Następnie skierowaliśmy kroki do miejsca, gdzie według legendy straszy Biała Dama. Zwiedzając zamek w Niedzicy sprawnie, szybko i w ciągu dnia uniknęliśmy spotkania z duchem, po to tylko by stawić czoła rwącym wodom Dunajca. Trasa spływu owocowała w pozostające na długo w pamięci widoki górskich szczytów, a jej metę stanowiła Szczawnica. Niezapomnianych wrażeń dostarczył również wyjazd do słowackiego aquaparku Tatralandia, gdzie część osób zażywało kąpieli basenowych i słonecznych, a bardziej odważni okupowali liczne zjeżdżalnie.
Organizatorzy imprezy urozmaicali nam również wieczory proponując m.in. przejażdżkę bryczkami, zapraszając góralską orkiestrę, by przeszywającymi ciszę dźwiękami skrzypiec i gromkimi głosami umiliła nam pieczenie kiełbasek. Biesiadowaniu, śpiewom i tańcom nie było końca. Z inicjatywy własnej rozegraliśmy także turniej tenisa stołowego. Zwycięzcy zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami.

Ukoronowaniem pobytu było wręczenie dyplomów ukończenia kursów oraz spacer do zachwycającego turkusowo – zielonym kolorytem wody, strzeżonego przez groźne, wyniosłe, pokryte śniegiem górskie wierzchołki, Morskiego Oka.

W sobotni poranek 22 sierpnia wsiadaliśmy do autokaru mającego odwieźć nas do rodzinnych domów bogatsi o użyteczną wiedzę, nowe umiejętności, mnóstwo pięknych wspomnień, a także znajomości, z których mogą rozwinąć się długoletnie przyjaźnie... Towarzyszyło i towarzyszy nam nadal jeszcze jedno uczucie – nadzieja, że wrócimy tam za rok.

 

zdjęcie 01

(więcej zdjęć w galerii)