Przekraczasz granicę z Polską? Kancelaria Prezydenta RP informuje, co powinieneś zrobić

Uwaga, otwiera nowe okno. DrukujEmail

Informacja telefoniczna: 47 721 75 75 – porozmawiasz tu po ukraińsku i rosyjsku.

2. LEGALIZACJA POBYTU

Jeżeli nie potrzebujesz pilnej pomocy i masz gdzie spać, to nie musisz rejestrować się w Punkcie Recepcyjnym ani nigdzie indziej. Możesz od razu jechać do swojego miejsca docelowego w całej Polsce. Nie obowiązuje kwarantanna z powodu COVID-19.

3. WAŻNE

Aktualnie nie musisz dodatkowo legalizować swojego pobytu – pieczątka w paszporcie lub zaświadczenie wystawione przez polską Straż Graniczną przy wjeździe do Polski od 24 lutego 2022 r. są wystarczającymi dokumentami, jakich potrzebujesz.

4. OPIEKA MEDYCZNA

Masz bezpłatny dostęp do polskiej służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy, bez żadnych opłat. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń na numer 800 190 590 – porozmawiasz także po ukraińsku i rosyjsku. Jeśli źle się poczujesz wieczorem i w nocy (w godz. 18:00-8:00) lub w weekend albo święta, czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich, otrzymasz poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń na numer: 800 137 200 – porozmawiasz po ukraińsku i rosyjsku.
Więcej znajdziesz na stronie www.nfz.gov.pl.

5. SZKOŁA

Twoje dziecko w wieku 7-18 lat ma prawo do bezpłatnej nauki w polskiej szkole. Zadzwoń na numer 22 34 74 708 lub napisz email na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

6. PRACA

Możesz podjąć legalną pracę. Wejdź na oferty.praca.gov.pl strona jest dostępna w języku ukraińskim i rosyjskim, lub zadzwoń na numer 19524 – tu porozmawiasz po rosyjsku

TELEFONY ALARMOWE W POLSCE:
Policja – 997
Straż Pożarna –998
Pogotowie Ratunkowe – 999
Europejski numer alarmowy – 112

Aktualne informacje w języku ukraińskim znajdziesz na stronie: www.ua.gov.pl